Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádku
Další informace

SM (SPS) systém- Spirální stabilizace

Jedná se o metodu, která nám nabízí zpět chybějící přirozený pohyb. Metoda se opírá o 30 let klinických zkušeností u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skolióz.

Klidové polohy jsou stabilizované pomoci vertikální stabilizace, která je tvořená svaly uloženými podél páteře a ty stlačují obratle k sobě, blokují pohyb a tím se snižují meziobratlové disky.

Tvar a funkce páteře ovlivňuje pohyb paže a lopatky. Pohyb lopatky vzad je spojen především s činností svalu trapézového a širokého svalu zádového, které zahajují aktivaci spirálních svalových řetězců, které stabilizují trup při pohybu. Spirální stabilizace stabilizují pohyb, stahují obvod pasu a páteř protahují směrem vzhůru, čímž umožňují regeneraci meziobratlových plotének při optimálně koordinované a stabilizované chůzi.


Spirální a vertikální stabilizace (Smíšek, 2014)

Cílem cvičení je umožnit regeneraci těch části pohybového aparátu, které jsou přetěžovány sedavým zaměstnáním, jednostrannou prací a jednostranným sportem. Cvičení musí obsahovat 3 základní principy:

 1. svalová rovnováha
 2. vyrovnané držení těla
 3. koordinace pohybu v prostoru a času

Při dosažení 3 základních principů pohybu a uplatnění dalších pravidel pro optimální pohyb, se začnou pohybové aktivity automaticky stabilizovat svalovými spirálními řetězci. Dosažení spirální stabilizace pohybu je hlavní předpoklad regenerace pohybového aparátu.


Stlačená meziobratlová ploténka při vertikální stabilizaci (Smíšek, 2013)

Vyrovnaná meziobratlová ploténka při spirální stabilizaci (Smíšek, 2013)

Indikace:

 • Akutní či chronické bolesti v krční, hrudní a bederní páteři
 • Výhřezy ploténky
 • Skolióza
 • Vadné držení těla
 • Artróza velkých kloubů – ramenní, kyčelní, kolenní
 • Hallux valgus (vbočený palec nohy) a plochá noha
 • Bolesti hlavy, závratě
 • Inkontinence
 • Vertebroviscerální vztahy
 • Prevence a regenerace přetížení pohybového aparátu u sportovců

SM systém je cvičení se složkou posilovací, protahovací, mobilizační, stabilizační a koordinační, které optimalizuje řízení pohybu. Cvičí se s elastickým lanem 15-20min denně.

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie (5-99let).

 

autorka článku
Mgr. Věra Havránková
www.rehab.kurzy-havrankova.cz

Specializace
Funkční obtíže, Gynekologie, Kardiologie, Neurologie, Ortopedie, Pediatrie, Pooperační a poúrazové stavy, Sportovní fyzioterapie, Bolesti páteře, Čelistní kloub, Dechové obtíže, Kolenní kloub, Migrény, bolesti hlavy, Miminka - diagnostika psychomotorického vývoje, terapie, Neplodnost, potíže s otěhotněním, Poruchy lymfatického systému, Přetížení vlivem tréninkové zátěže, Ramenní kloub, Skolióza, Vadné držení těla, Výhřez meziobratlové ploténky, Závratě, potíže s rovnováhou,